თანამედროვე სავაჭრო ცენტრი "გალერია თბილისი" ქალაქის შუაგულში გაიხსნა და უკვე მასპინძლობს ვიზიტორებს | Property Georgia
თანამედროვე სავაჭრო ცენტრი "გალერია თბილისი" ქალაქის შუაგულში გაიხსნა და უკვე მასპინძლობს ვიზიტორებს
97 მილიონი დოლარის ოდენობის ინვესტიცია და 800 დასაქმებული - თბილისის ცენტრში, რუსთაველის გამზირზე „გალერია თბილისი“ გაიხსნა.
"თბილისში არის ალბათ ადგილები, რომლებიც ჩვენ ძალიან ბევრ კარგ რამეს გვახსენებს. ეს არის ქალაქი, რომელსაც გააჩნია განსაკუთრებული ხასიათი, ხელწერა და ყველას, ვინც თუნდაც ერთხელაც ყოფილა ჩვენს დედაქალაქში, ალბათ გაჰყოლია მოგონება ამა თუ იმ ადგილის შესახებ. რუსთაველის გამზირი ნამდვილად ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული ადგილია არა მხოლოდ ჩვენს დედაქალაქში, არამედ ალბათ მთელს სამყაროში. რუსთაველის გამზირზე არის ადგილები, რომლებიც განსაკუთრებულ მოგონებებს უკავშირდება - რა თქმა უნდა, ეს არის რუსთაველის თეატრი, თბილისის ოპერა, ცისფერი გალერეა, ალექსანდროვის ბაღით და ის ადგილიც, სადაც ჩვენ ვიმყოფებით, ასევე უკავშირდება განსაკუთრებულად თბილ მოგონებებს. მათთვის, ვისაც ეს ადგილი ახსოვს, ის განსაკუთრებით ძვირფასია. დარწმუნებული ვარ, ახალგაზრდებისთვის, რომლებსაც ეს ტერიტორია ახსენდებათ მხოლოდ როგორც ათწლეულობის განმავლობაში შეჩერებული, ჩამონგრეული შენობა, ეს ადგილი გახდება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი უკვე იმიტომაც, რომ „გალერია თბილისი“ იქნება არა მხოლოდ სავაჭრო ცენტრი, არამედ გასართობი, კულტურული ცენტრი. აქ, სავაჭრო ცენტრის გარდა, იქნება გასართობი სივრცეები, ორი თეატრი და ულტრათანამედროვე სტანდარტებითა და აპარატურით მოწყობილი კინოთეატრი. ამიტომაც, განსაკუთრებულად გილოცავთ დღევანდელ დღეს!
პირადად ჩემთვის, ისევე, როგორც ყველა თბილისელისთვის და არა მარტო თბილისელისთვის, ჩვენი ქვეყნის ყველა მოქალაქისთვის, ეს არის ძალიან სასიხარულო დღე, ვინაიდან, ახალი სიცოცხლე, ახალი სუნთქვა შეიძინა ამ უმშვენიერესმა ადგილმა და ჩვენ დღეს გვაქვს უკვე ულტრათანამედროვე ცენტრი „გალერია თბილისი“.
ძალიან მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს, რომ ამ სავაჭრო ცენტრში მსოფლიოში ცნობილი ბრენდები შემოვიდნენ, რაც კიდევ ერთხელ მოწმობს იმას, რომ საქართველოსადმი ნდობა განსაკუთრებულად მაღალია.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ გამოყენებული მასალების 90% საქართველოშია ნაწარმოები და ყველაზე რთული სამუშაოები ამ სავაჭრო ცენტრის მშენებლობის პროცესში ქართულმა კომპანიებმა შეასრულეს. მშენებლობისას 2 000 ადამიანი იყო დასაქმებული. დღეს უკვე ამ სავაჭრო ცენტრში 800 ადამიანია მუდმივად დასაქმებული და როგორც მე მითხრეს, ეს რიცხვი კიდევ გაიზრდება. მთლიანობაში, ამ სავაჭრო ცენტრში 97 მილიონი დოლარის ოდენობის ინვესტიცია განხორციელდა.
მინდა, მადლობა გადავუხადო თანაინვესტირების ფონდს, რომელმაც ეს ძალიან რთული და მოცულობითი პროექტი დაასრულა. რა თქმა უნდა, განსაკუთრებული მადლობა მინდა გადავუხადო ბატონ ბიძინა ივანიშვილს, რომელმაც აიღო თავის თავზე ეს საქმე და პროექტი, რომელიც წლების განმავლობაში მიტოვებული იყო, განაახლა და ასეთი სახით დაასრულა. დღეს ჩვენს დედაქალაქს აქვს ეს ულამაზესი ადგილი დასრულებული სახით.
მინდა ვთქვა, რომ თანაინვესტირების ფონდის პორტფელში არის 9 პროექტი - ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, წარმოების განვითარების მიმართულებით. ტურიზმის განვითარების ფონდში 8 მნიშვნელოვანი პროექტია, რომელთა საერთო მოცულობა 640 მილიონი დოლარია, ხოლო თანაინვესტირების ფონდის მთელი პორტფელის მოცულობა თითქმის 2 მილიარდ დოლარს აღწევს. ეს არის, რა თქმა უნდა, უამრავი დასაქმებული ადამიანი. ყველა პროექტის მასშტაბით, 20 ათასი სამუშაო ადგილი იქმნება ჩვენს ქვეყანაში და მათი დასრულების შემდეგ, ჩვენს მოქალაქეებს რამდენიმე ათასი მუდმივი სამუშაო ადგილი ექნებათ.
ასე, რომ კიდევ ერთხელ მინდა, მოგილოცოთ დღევანდელი დღე. ძალიან დიდი იმედი მაქვს, ჩვენს თბილისს კიდევ არაერთი ასეთი მნიშვნელოვანი ადგილი შეემატება განახლებული სახით. ვისურვებდი, განახლებულიყო „ლაღიძის წყლები“ და ის სახაჭაპურე, რომელიც დაკარგა რუსთაველის გამზირმა. მინდა, ქალაქის მერს, ჩვენს კახის ვუთხრა, იქნებ რაღაცნაირად მოვახერხოთ, რომ, რა თქმა უნდა, ბიზნესის უფლებების სრული დაცვით, გამოვისყიდოთ ეს ადგილი და ასევე განვაახლოთ. ეს არის ძალიან ბევრი თბილისელის სურვილი და, რა თქმა უნდა, არა ამ მასშტაბით, მაგრამ ისიც შეიძლება გახდეს მიმზიდველი ტურისტებისთვის. იმ ადამიანებისთვის კი, ვისაც ახსოვს ეს ადგილი და განსაკუთრებული მოგონებები აკავშირებს „ლაღიძის წყლებთან“, ეს ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება.
მინდა, ყველა თქვენგანს კიდევ ერთხელ მოგილოცოთ ამ მართლაც სიცოცხლით სავსე, ძალიან ლამაზი, თანამედროვე ცენტრის გახსნა. გილოცავთ დღევანდელ დღეს! " აღნიშნა საქართველოს პრემიერ მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა „გალერია თბილისის“ გახსნის ოფიციალურ ცერემონიაზე.

Galleria Tbilisi, with 97 million USD in investments and 800 employees, opens in the heart of Tbilisi, on Rustaveli Avenue.
“There are probably many places in Tbilisi that bring back pleasant memories. It is a city with its own unique character, style, and everyone who has visited our capital even once, cherishes sweet memories about this city for a long time. Rustaveli Avenue is an exceptional place not only in our capital but probably in the whole world. Rustaveli Avenue features sites closely ties to special memories. These are, of course, Rustaveli Theater, the Tbilisi Opera house, the Blue Gallery, Alexander Garden, and this place, also bringing back most tender memories. Those who remember this place truly cherish it. I am convinced that young people, who remember this place as a site dilapidated and in stagnation for decades, will also come to embrace it as something special because Galleria Tbilisi will be much bigger than a mall, serving as a cultural space as well. Besides the trade center, it will house entertainment areas, two theaters, and a movie theater equipped in line with ultramodern standards. This is why I am excited to congratulate you on this day!
For me, similar to every Tbilisi resident, and every citizen of our country, this day is especially joyous because this gorgeous place has been reborn and refashioned, and today we enjoy the ultramodern Galleria Tbilisi center.
Importantly, world-class brands will be showcased at this mall, which reaffirms the exceptionally high level of trust for Georgia.
Equally important is the fact that 90% of the materials used here are Georgian made, and the most difficult construction works here have been accomplished by Georgian companies. The construction employed 2,000 people, and this place already employs 800 permanent staff—and as I have been informed, this number will increase. A total of 97 million USD has been invested in this mall.
I would like to thank the Co-Investment Fund for completing this complex and colossal project. Of course, I am especially thankful to Mr. Bidzina Ivanishvili who assumed this cause and project, which had been abandoned for years, to breathe new life into it and turn it into what it is today. Today, our capital has this tremendous site in all its beauty.
The Co-Investment Fund’s portfolio includes nine energy, agricultural, and manufacturing development projects. The Tourism Development Fund has eight important projects worth a total of 640 million USD, and the overall value of the Co-Investment Fund’s portfolio is almost two billion USD. This, of course, means many employed citizens. All these projects, after their completion, will create 20,000 new jobs in our country, so thousands of our fellow countrymen will be permanently employed.
Thus, I once again congratulate you on this day. I very much hope that our Tbilisi will see many more rejuvenated sites like this. I hope that we will witness the reemergence of the revitalized Laghidze Waters and khachapuri cheese bread diner that disappeared from Rustaveli Avenue at some point. I would like to address Kakha Kaladze, the Mayor of our city, and suggest we buy this place—of course, without violating anyone’s business rights—to renovate and reinvigorate it. This is what many Tbilisi residents want, and that, too, albeit not as actively as this place, but still may attract tourists. Those who have special memories of the Laghidze’s Waters will appreciate it very much.
Once again, I congratulate all of you on the inauguration of this immensely gorgeous, modern center full of life. I congratulate you on this day!” Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili stated at the opening ceremony of Galleria Tbilisi.