80 სამშენებლო პროექტი საქართველოს მასშტაბით, 2750 გასაყიდი ბინა - თიბისი ბანკის იპოთეკური ცენტრი, რომელიც ქართულ ბაზარზე გასული წლის სექტემბერში გამოჩნდა, წელიწადზე ნაკლებ დროში უძრავი ქონების დაკრედიტების სფეროში ერთერთ წამყვან ორგანიზაციად ჩამოყალიბდა. ნინო ყაჭეიშვილი, თიბისი ბანკის საცალო სესხების გაყიდვების განყოფილების ხელმძღვანელი Property Georgia-სთან ინტერვიუში სექტორის განვითარების პერსპექტივებსა და იპოთეკური ცენტრის მომსახურებებზე საუბრობს.
- იპოთეკურ სესხი ერთერთი ყველაზე მოთხოვნადი პროდუქტია როგორც ბანკების საკრედიტო პორტფელებში, ასევე საბროკერო და უძრავი ქონების გაყიდვებზე მომუშავე კომპანიებისთვის. რა უპირატესობები აქვს იპოთეკურ ცენტრს კონკურენტებთან შედარებით?
თიბისი ბანკის იპოთეკური ცენტრის მთავარი უპირატესობა ერთი ფანჯრის პრინციპია. ჩვენს მომხმარებელს საშუალება აქვს გაეცნოს ბაზარზე მოქმედი ყველა წამყვანი დეველოპერის შეთავაზებებს ერთ სივრცეში, ამავე დროს, თიბისი ბანკისგან მიიღოს სასურველი იპოთეკური სესხი საუკეთესო პირობებით.
იპოთეკურ ცენტრში, მშვიდ და წყნარ გარემოში, მომხმარებელს შეუძლია გაეცნოს დეველოპერების პროექტებს, ჩამოყალიბდეს თუ რა კონკრეტულ მოთხოვნებს უნდა აკმაყოფილებდეს შესაძენი უძრავი ქონება და შემდეგ მიიღოს ჩვენი იპოთეკური სესხი ხელსაყრელი პირობებით. პროექტების შესახებ ინფორმაცია ასევე ხელმისაწვდომია ჩვენს ვებგვერდზე.
იმისთვის, რომ ვიყოთ მუდამ კონკურენტულები ბაზარზე, ვცდილობთ რაც შეიძლება მეტ დეველოპერთან ვითანამშრომლოთ, რა თქმა უნდა, სანდოობის პრინციპის გათვალისწინებით.
თბილისი, ბათუმი, ბაკურიანი, გუდაური და მარნეული-ჩვენს მომხმარებელს არჩევანის გაკეთებას დედაქალაქსა და აღნიშნულ რეგიონებში მიმდინარე 80 სამშენებლო პროექტიდან ვთავაზობთ.
- რამდენად მზარდია მოთხოვნა ახალაშენებულ ბინებზე?
კვლევების მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, მოთხოვნა პირველად ბაზარზე საგრძნობლად მზარდია, თუმცა, ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ ე.წ მეორადი ბინების გაყიდვებიც აქტიურია.
- რა ძირითად ფაქტორებს ითვალისწინებს თქვენი მომხმარებელი არჩევანის გაკეთებისას?
ყურადღება ექცევა რიგ მნიშვნელოვან ასპექტს: გამოყენებული სამშენებლო მასალების ხარისხი და ეკოლოგიური თვისებები, რეკრეაციული ზონის სტატუსი, ინფრასტრუქტურა. დღევანდელი მომხმარებლის მოთხოვნები საკმაოდ დახვეწილია და დეველოპერებიც ცდილობენ პოტენციური მყიდველები შესაბამისი მიწოდებით უზრუნველყონ. ეს ყველაფერი, რა თქმა უნდა, ფასზე მოქმედებს, მაგრამ ხარისხი და კომფორტული გარემო პირობები მობინადრისთვის მნიშვნელოვანია. ასევე, უნდა აღინიშნოს, რომ საკმაოდ დიდი მოთხოვნაა გარემონტებულ ბინებზე. თუმცა, ბევრს მაინც ბინის საკუთარი დიზაინით მოწყობა ურჩევნია.
- უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ან უცხოეთში მცხოვრებ ქართველებს თუ შეუძლიათ თქვენი მომსახურებით სარგებლობა?
გავცემთ სესხებს როგორც უცხოეთში მყოფ ქართველებზე, ასევე უცხოეთის მოქალაქეებზე. ამ შემთხვევაში თანამონაწილეობა შედარებით უფრო მაღალია და სესხის დაფარვის ვადა-მოკლე, მაქსიმუმ 4 წელი. ეს განსაკუთრებით საინტერესოა ემიგრანტი ქართველებისთვის. იპოთეკური ცენტრის საშუალებით საქართველოში ჩამოსვლის გარეშე, მხოლოდ სატელეფენო საუბრით, შასაძლებელია ქვეყანაში არსებული პროექტების შესახებ კომპეტენტური და სანდო ინფორმაციის მიღება და საიმედო ბანკისგან იპოთეკური სესხის აღება. შედეგად, დაიზოგება დრო, რაც ყველა ჩვენგანისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
- ვინ არის თქვენი მიზნობრივი სეგმენტი?
ჩვენი სეგმენტი მოიცავს ყველა იმ ადამიანს, ვინც დაინტერესებულია უძრავი ქონების შეძენით. შემოსავლების მიხედვით შესაძლებელია სასურველი არჩევანის გაკეთება. მაგალითისთვის, თბილისის გარეუბანში თუ პირობითად ვიტყვით, რომ 1მ2 ღირს $400 და განვიხილავთ ეკონომ-კლასის ფართს - 30 მ2 ბინას $12000-ის ფარგლებში შევიძენთ. თანამონაწილეობა ასეთ შემთხვევაში განისაზღვრება დაახლოებით $3000-ით, ყოველთიური შენატანი კი-$110-ით. ყველაზე პოპულარული უბანი გაყიდვების მიხედვით თბილისში საბურთალოა, სადაც 1მ2 საშუალოდ $800-1000 ღირს, შემდეგ დიღომი, ვარკეთილი და გლდანი. ყველაზე ძვირი ცენტრალური უბნებია, ვაკეში 1მ2-ის საშუალო ფასი $1500-2000-ია.
- რა მთავარი პრინციპებით გეგმავთ მუშაობის გაგრძელებას კონკურენტულ გარემოში?
პირდაპირი კონკურენტი დღეს არ გვყავს, თუმცა არის უამრავი საბროკერო და უძრავი ქონების გაყიდვა-გაქირავებით დაკავებული კომპანია. აღნიშნული მომსახურება ხელმისაწვდომია სხვადასხვა ვებგვერდებზეც, სადაც ახალაშენებული ბინები უკვე ცალკე მიმართულებადაა გამოყოფილი. ეს ლოგიკურია, რადგან მოთხოვნა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ამ მხრივ მზარდია.
ჩვენ ღია ვართ ყველასთვის. იპოთეკური ცენტრი ვერ იქნება უძრავი ქონების შეძენის ერთადერთი საშუალება. თუმცა, გვაქვს ამბიცია ვიყოთ წამყვან ხუთეულში სამომხმარებლო ბაზარზე.
- როგორ აფასებთ უძრავი ქონების სექტორის ახლად შექმნილ გზამკვლევ პორატალს www.propertygeorgia.ge?
Property Georgia საინტერესო პორტალია მათთვის, ვისაც საინვესტიციო გეგმები აქვს და სასურველ პროექტებს არჩევს. დღევანდელ ბაზარს აკლია ანალიზი. მეტი ინფორმაციაა საჭირო ქალაქის განვითარების პერსპექტივებზე. პრაქტიკული რჩევები სასარგებლო იქნება მომხმარებლისთვის.

By PG Editorial Director Kate Tabatadze
80 construction projects across Georgia, and 2750 flats for sale – TBC Bank’s Mortgage Center, which appeared on the Georgian market in September last year, has managed to establish itself as one of the leading organisations in the real estate lending sector in the space of less than a year. Head of the Retail Loans Department at TBC Bank, Nino Kacheishvili, spoke to Property Georgia about the sector’s development prospects and the Mortgage Center’s services.
- Mortgages constitute one of the most in-demand products in the banks’ portfolios, as well as for brokerage firms and companies that work on real estate sales. What advantages does TBC’s Mortgage Center have over its competitors?
The main advantage of TBC Bank’s Mortgage Center is the ‘one-window principle’ – within a single space, our customers can familiarise themselves with offers from every leading developer that is active on the market, and at the same time, receive a mortgage loan from TBC Bank at the best possible terms.
Within the quiet and calm environment of the Mortgage Center, customers can study the developers’ projects, decide on the specific requirements that ought to be met by the prospective real estate purchase, and then obtain a mortgage loan from us at favourable terms. Information about the projects is also available on our website.
In order to remain competitive on the market, we try to cooperate with as many developers as possible, whilst maintaining the principle of trustworthiness at all times.
Tbilisi, Batumi, Bakuriani, Gudauri and Marneuli – we offer our clients a choice between 80 ongoing construction projects in the capital and the aforementioned regional locations.
- Is there a growing demand for newly built flats?
Judging by various studies, there is a significant growth in demand, although it must also be said that sales of ‘second-hand’ flats are dynamic as well.
- What are the main factors that are taken into consideration by your customers when they make their choice?
There are numerous important aspects that people pay attention to. These include the quality and ecological characteristics of the construction materials, the property’s status as a recreational zone, and infrastructure. The demands of today’s customers are quite sophisticated, and developers are trying to supply potential buyers accordingly. Of course, this affects the price, but high quality and a comfortable environment are important factors for the tenants. It must also be noted that there is a substantial demand for fitted-out flats, although many still prefer to fit out their property in accordance with their own design.
- Can your services be used by foreign nationals or Georgians living abroad?
We provide loans both to Georgians living abroad and to foreign nationals, although in such cases, the co-financing percentages are comparatively higher, and the repayment period shorter – a maximum of 4 years. This is of particular interest to Georgian emigrants: through the Mortgage Center, they can obtain competent and reliable information about the existing projects, and obtain a mortgage loan from a trustworthy bank simply by making a phone call, and without having to come to Georgia. As a result, they can save time, which is important for every one of us.
- What is your target segment?
Our target segment includes every person who is interested in purchasing real estate. They can make their choice in accordance with their income level. For example, if 1 sq.m of floor space in the suburbs of Tbilisi costs $400, and we are looking for an economy-class property, then we can buy a 30 m2 flat for $12 000. In this case, co-financing would amount to approximately $3000, while the monthly loan repayment rate would be $110. The most popular area of Tbilisi in terms of sales is Saburtalo, where m2 of living space costs $800 to $1000 on average, followed by Dighomi, Varketili and Gldani. The central areas are most expensive, with the average price in Vake amounting to $1500 to $2000 per m2.
- What will your main principles be for continuing to work within a competitive environment?
We do not have any direct competitors today, although there is a multitude of brokerage firms and companies working on real estate sales and rentals. The aforementioned service is also available on various websites, where newly built flats form a separate category. This is logical since, as we have already mentioned, the demand is growing in this regard.
We are open for everyone. The Mortgage Center cannot be the only outlet for purchasing real estate, but we aim to be among the top 5 players on the consumer market.
- Your expectations from www.propertygeorgia.ge?
Property Georgia is an interesting portal for those who have investment plans and wish to choose the right project for themselves. There is a lack of analysis on today’s market, and more information is needed about the city’s development prospects. Practical advice will be useful for the consumer.