ქეთი ტაბატაძის ინტერვიუ საშა ტერნესთან
საფონდი ბირჟები, საბანკო დეპოზიტები - მათთვის, ვისაც დანაზოგის სარფიანი დაბანდების სურვილი აქვს, ინვესტირება უძრავ ქონებაში ახალი წარმატებული ბიზნეს მოდელია. დოქტორი საშა ტერნესი, “ტერნეს უძრავი ქონების ფონდის” მმართველი პარტიორი/დამფუძნებელი, ინვესტირების მსოფლიოში ცნობილი პრაქტიკის შესახებ საუბრობს. Property Georgia-სთან ინტერვიუში დოქტორი ტერნესი ადგილობრივ ბაზრის პერსპექტივებს განიხილავს.
დანაზოგი უძრავ ქონებაში ქართული ბაზრისთვის სიახლეა. რატომ უნდა მივმართოთ თქვენს კომპანიას? რა სარგებელს მივიღებთ თქვენი მომსახურებიდან?
-“ტერნეს უძრავი ქონების ფონდი,” რომელიც მე დავაფუძნე, ამ პროფილის ერთადერთი კომპანიაა საქართველოში. ეს არის პლატფორმა მათთვის,ვისაც სურთ ინვესტიცია ჩადონ უძრავ ქონებაში. ბევრი ადამიანია უკმაყოფლო საბანკო დეპოზიტებით, საპროცენტო განაკვეთების კლებადი ტენდენციის გამო; ისინი ფულის დაბანდების ალტერნატივას ეძებენ.
შეიძენ უძრავ ქონებას და უამრავ პრობლემასთან გიწევს გამკლავება: დაუსრულებელი მშენებლობები, სარემონტო სამუშაოები,მოიჯარეების მოძიება-სხვა ბევრი ადმინისტრაციული თავის ტკივილი. ჩვენ კი ყველაფერს საკუთარ თავზე ვიღებთ.
“ტერნეს უძრავი ქონების ფონდი” ძირითადად კომერციულ (საოფისე) ქონებაში აკეთებს ინვესტირებას. ინვესტორებს ორი სახის სარგებელს ვთავაზობთ: ყოველწლიურად ისინი იღებენ დივიდენდებს გაქირავების შემოსავლიდან და საბოლოოდ ქონების გაყიდვიდან. ფასები უძრავ ქონებაზე კი გამუდმებით იზრდება.
ვინ არიან ინვესტორები? რამდენად მაღალშემოსავლიანია ეს სეგმენტი?
- ყველას არ აქვს საკმარისი ფინანსები, რომ შეიძინოს უძრავი ქონება. ჩვენი კომპანია ასეთ ადამიანებს კოლექტიურ საინვესტიციო გადაწყვეტილებას სთავაზობს. ინვესტიციის მოცულობა ინდივიდუალურია და კონკრეტულ პროექტზეა დამოკიდებლი. ერთერთ პროექტში, რომელსაც ამჟამად ვახორციელებთ, აღნიშნული თანხის მინიმალური ზღვარი $60 000-ია.
გარკვეული პერიოდის შემდეგ, იმ დროისთვის, როდესაც საბაზრო ფასები მაქსიმალურ სიმაღლეს მიაღწევს, ჩვენ ქონებას ვყიდით და ინვესტორებს სოლიდურ მოგებას ვუნაწილებთ-საშუალოდ 7 წლის ვადაში.
რამდენად დიდია ინტერესი ქართველებისგან, გამომდინარე იქიდან, რომ ადგილობრივი ბაზრისთვის თქვენი ბიზნეს მოდელი ჯერ კიდევ ახალია?
- ინტერესი უცხოელების მხრიდან მეტია, თუმცა ქართველებიც აქტიურად გვიკავშირდებიან. შესაძლოა ამის მიზეზი იყოს ის ფაქტი, რომ უძრავ ქონებაში დანაზოგის გაკეთება ადგილობრივი ბაზრისთვის სიახლეა და დრო ჭირდება. ჩვენი ინვესტორები არიან გერმანელები, შვეიცარიელები, ავსტრიელები, ბრიტანელები, უკრაინელები, თურქები, აზერბაიჯანლები.
როგორ ხედავთ ბიზნეს აქტივობის გეოგრაფიულ გაფართოებას?
- ამჟამად ბიზნესს თბილისში ვაწარმებთ, რადგან დედაქალაქში არის ის სეგმენტი, ვისაც შეუძლია თავს უფლება მისცეს ქირაში დიდი თანხა გადაიხადოს, რასაც ვერ ვიტყვით რეგიონებზე. ვიმედოვნებ, რომ ქვეყნის რეგიონალურ განვითარებასთან ერთად ჩვენი ბიზნესის გაფართოვების საშუალება მოგვეცემა.
რამდენად მიმზიდველია ქართული ბაზარი უცხოელი ინვესტორებისთვის?
- რეგიონში არსებულ ეკონომიკურ გარემოს თუ გადავხედავთ, ვნახავთ, რომ საქართველო მეზობელ ქვეყნებთან შედარებით ყველაზე წარმატებულია. მეორეს მხრივ, განვითარებად ქვეყანაში ინვესტირებით უამრავი უცხოელი ინვესტორია დაინტერესებული; რუსული და უკრაინული ბაზარი ბევრი მათგანისთვის საინტერესო აღარაა, საქართველო კი-კარგი არჩევანია. ყველაზე მთავარი-უძრავი ქონების ბიზნესი საქართველოში საკმაოდ შემოსავლიანია, მაგალითისთვის, 3-ჯერ მეტადაც კი ვიდრე დასავლეთ ევროპაში.

By Kate Tabatadze / Editorial Director of Property Georgia
Buying Stocks, opening savings accounts - People with some extra money now can find an alternative usage of their finances and invest in real estate. Dr. h.c. Sascha Ternes, Managing Partner/Founder of TERNES Real Estate Fund, speaks about the benefits this world-famous investment practice has to offer and what change it can make in Georgia.
- Saving in real estate is new for Georgian market, could you please name the top benefits why people should make this choice?
TERNES Real Estate Fund, which I established, is the only company of this kind in Georgia. It’s a platform for people willing to co-invest in real estate. Lots of people are not satisfied with bank deposits lately since interest rates have gone down; they’re looking for different options to put their money in. Some people purchase apartments but this does not come without related problems, people have to face issues like unfinished apartments, renovation, finding tenants - lots of administrative headaches. We take all these issues in our hands. Mainly we invest in commercial properties (offices) and the investors have two benefits: every year they get dividends from the rent income and the market price of the property increases over the years, so that there is an upside profit potential when selling the property upon maturity of the Fund.
- Who are your investors? High or low-middle income people?
Not everyone may have enough money to buy a property to rent it out. Our company is a collective investment solution where all investors are welcome to participate, regardless of size. The individual minimum participation amount depends on the specific project. For instance, one project that we’re running now requires a minimum of $60 000 investment capital. Entire idea is that after a certain period of time, especially when market prices have gone up, we’re selling this property and generate a considerable profit for the investors; normally the maturity of the Fund is 7 years.
- How big is the interest from Georgians towards your company, since what you’re doing is something new for the local market?
There’s a big interest both from locals and foreigners. We have investors coming for example from Germany, Switzerland, Austria, United Kingdom, Ukraine, Turkey, Azerbaijan - still the majority are foreign citizens. Maybe, it’s because investing in real estate is a well-practiced business model abroad while in Georgia we still have to create more awareness, that this asset-backed investment opportunity is very secure and profitable.
- What’s the scale of your portfolio? Is it more capital-focused or do you have activities in regions as well?
Our activities are based in Tbilisi since here we have the segment who is ready to pay a decent price for rent while in regions this still remains a problem. Hope the regional development in Georgia will further improve and we’ll have the opportunity to expand our business in the regions as well.
- How attractive is the Georgian market for foreign investors?
If you take a look at the economic environment in the region, you’ll see that currently Georgia performs better than most of the countries around. The other thing is that lots of foreign investors have interest in emerging markets, considering that part of them exit from Russia and Ukraine and are looking for alternatives, Georgia is a nice option. Overall, the profit yields for Georgian real estate investments are probably 3-times higher than in Western-Europe.